Európa-bajnoki előzetes

A balatonfüredi Európa-bajnokságra csaknem egy hónappal a rajt előtt már megérkezett 18 nemzet 63 csapatának előnevezése, de ez a szám még nőhet a május 5-i rajtig. Részt vesznek a legjobbak, igazi vitorlás sztárok is várhatók Balatonfüredre.
Flavio Favini a svájci Blue Moon csapatot vezeti. Ő az aktuális Európa-bajnok, de versenyzését megakadályozhatja egy nemrégiben vele történt baleset. Április elején leszakadt alatta házának erkélye, és Flavio csaknem hat meter magasból zuhant le. Az esetet szerencsésen megúszta zúzódásokkal és kisebb törésekkel, de természtesen kérdéses, hogy május elején versenyre kész lesz-e.

Favini a kilencvenes években tűnt fel, évekig a legjobb olasz Soling kormányos volt, még a hajóosztály olimpiai történetének idején. J24-es Európa-bajnok (1992), és kétszeres Melges 24 világbajnok (2001) Európa-bajnok (2007, 2013). Az egyik legismertebb olasz profi vitorlázó. 2010-ben az America’s Cupra selejtező Louis Vuitton Cupon a Mascalzone Latino kormányosa volt, ugyanakkor az Esimit Europa 100 lábas Maxi skippereként is versenyzett több fontos Földközi-tengeri versenyen.
Akár jön, akár nem, az olasz vitorlázók ebben az osztályban a győzelemre esélyesek között vannak. Andrea Rachelli nyerte Szlovéniában az idei első Európa-Kupa versenyt, míg Riccardo Simoneschi a 2013-as sorozat győztese volt.

Itt lesz a svájci Michael Good, aki az európai kezdetek óta állandó tagja a Melges 24 versenyeknek. Tavaly találkozhattunk vele a Balatonon és az EB házigazda MKB Bank SE marinájában, igaz akkor nem Melges 24 versenyzőként járt itt. Michael Good a legnagyobb európai vitorlás magazine a Yacht tesztosztályának vezetőjeként a Code8 hajót tesztelte itt három másik magyar típussal együtt.
Michael Good az amatőrök csoportjába tartozik, és az osztály vonzerejét szimbolizálja a tény, hogy a mezőny csaknem fele amatőr csapat lesz. Rajthoz áll a tavalyi balatoni Európa Kupa verseny amatőr győztese (és abszolút másodikja), az osztrák Franz Urlesberger vezette hajó is.
Az Amatőrök között szerzett Európa-bajnoki címét igyekszik megvédeni a Holland Ronald Veraar, aki egyébként 2012-ben világbajnok is volt.
Nem utolsó sorban megemlítendő, hogy a verseny magyar főrendezője Litkey Farkas lesz, aki tizenegyszeres Kékszalag győztes, Soling világbajnok, finnes olimpikon és sokszoros magyar bajnok számos hajóosztályban.

Ha olyan remek szél lesz az Európa-bajnokság idején, mint amilyen a Yacht teszt, vagy a tavaly tavaszi MVM Melges 24 Balaton Regatta idején fújt, akkor ezúttal is tökéletes versenyt futhat a népes mezőny.

A Melges 24 Európa-bajnokság eseményei és érdekességei nyomon követhetőek lesznek