Fa Nándi ma délelőtti sajtótájékoztatóján elhangzottak messze túlmutatnak a Spirit of Hungary projekt ismertetésén. Nándi közismert viszolygása a felesleges hírveréstől már önmagában is felértékelte mondanivalóját, de az elhangzottak egy mai körülményeink között szinte elképzelhetetlen precizitással felépített vállalkozás részleteiről árulkodtak.
A Porthole olvasói abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy szinte élőben követhették, követhetik az eseményeket a főoldalunkon automatikusan frissülő szólóvitorlázás. hu oldalról. Akit tehát a technikai részletek, vagy a várható történések érdekelnek itt mindent megtalálnak, és a hamarosan induló „Spirit of Hungary” oldalt is elérhetővé tesszük.
Lenyűgözve hallgattam a program ismertetését, miközben nem tudtam szabadulni attól a gondolattól, hogy ez nem is igazán Nándiról, hanem egy olyan különleges összefogásról szól, amivel jóideje nem találkozhattunk. A háromszoros földkerülő hírneve, nemzetközi elismertsége volt az alap, melyre egy olyan önerősítő körfolyamat épült fel, melynek ésszerű következménye ez a megvalósuló álom.
A hírnevét megalapozó óceáni sikerek után Nándi látszólag visszavonult. Bár vállalkozásai szorosan kötődtek a hajózáshoz, ő maga talán levezetésképpen a hazai vitorlázást helyezte előtérbe. Pár év finnezés után, vagy tán azzal párhuzamosan fejébe vette, hogy a tengeri vitorlázásban szerzett tapasztalatait megosztva, a szóló vitorlázást és annak technikai ismereteit próbálja közkinccsé tenni. Tudjuk, hogy sikerült egy olyan szakmailag kitűnően felkészült közösséget maga köré gyűjtenie, akik évről évre egyre színvonalasabb versenyeken bizonyíthattak, annak ellenére, hogy ez a versenyforma sosem tudta igazán átlépni a nagy nyilvánosság érdeklődési küszöbét. A szóló vitorlázás közismertségének hiánya megnehezítette a működtetési költségek előteremtését. Gyakorlatilag a versenyzők lelkesedése, egy szűk támogatói csoport lankadatlan szimpátiája, és Nándi áldozatvállalása biztosította a sorozat fennmaradását. De mindebből még nem következne a nagy visszatérés, ha a hajós népek nem rugóztak volna állandóan a témán.
Időközben felépült Magyarországon, egy gyár a Zoltek. Egy amerikában élő magyar által kifejlesztett tecnológiának köszönhetően ez a cég a világ legnagyobb karbonszál előállítója lett. Talán az sem véletlen, hogy a vállalat legnagyobb gyára Nyergesújfalun üzemel, munkát adva 1000 honfitársunknak. Ha a sors által determinált véletlen összehozza a zseniális fejlesztőt a visszavonult óceánvitorlázóval, akkor elkerülhetetlen az obligát kérdés a visszatérésről. Nándi persze szokás szerint hárít, de amikor egy jól irányzott támogatói ajánlat is elhangzik, akkor a bogár agybafészkelését akár irreverzibilis folyamatként is értékelhetjük.
Nándi már már deviáns viselkedését jól mintázza, hogy csak megvalósulási fázisban hajlandó megszólalni. A hajó tervezése sem a Zoltek ajánlatára vette kezdetét. Meggyőződésem, hogy már akkor a fejében volt egy új 60 lábas koncepciója, amikor 1998-ban utoljára lépett partra a Budapest fedélzetéről. Együttműködése, a legismertebb legtehetségesebb fiatal magyar hajótervezővel Déri Attilával sem véletlen. A közös munka eredményességét tükrözik a balatoni szólóvitorlázás egyre látványosabb technikai megoldásokat felvonultató hajói, függetlenül attól, hogy az a Fa Hajó vagy Attila önálló vállalkozásinak terméke.
És akkor belép egy újabb világszínvonalú magyar szereplő a Pauger Carbon, Paulovics Dini cége. Hol máshol készülhet a Spirit of Hungary, ha nem a Kápolnásnyéki üzemben? Ezzel a hajó meg is volna, de támogatók nélkül nem kerülhetne vízre.
Egy tisztán magyar állami cég az MVM Partner Zrt büszkén vállalja, céljaival összhangban lévőnek érzékeli a feladatot. A hazai építőipar legaktívabb szereplője a Közgép is csatlakozik a csapathoz. A tájékoztató anyagból egy magyar bank, az MFB szerepvállalása is kitűnik. Látom a francia TBS logóját is, de ebben az esetben is egy magyar vállalkozásról, a képviseletet ellátó Fa család megkerülhetetlen anyagi támogatásáról lehet szó.
Ha összehasonlítjuk a szereplőlistát egy átlagos buliverseny támogatóinak összetételével, akkor a különbség nem véletlen. Amíg a népes mezőnyöket felvonultató, versenynek álcázott üzleti vállalkozások szándéka egy kiválasztott célcsoport elérése, addig a Spirit of Hungary - nomen est omen – egy támogatásra méltó ügy, közös ügyünk.
Van Nándinak itt még egy komoly szerepe, amire bizonyosan nem készül, legalábbis tudatosan semmiképp. Pedig amit tesz az nem más mint példamutatás. Óceáni teljesítményével magyarként a nemzetközi vitorlázásban Puskás szintű ismertségre tett szert. Itthon a szólóvitorlázás műfaját teremtette meg. A Spirit of Hungary ádáz gazdasági környezetben lép színre, hogy megmutassa a világnak egy közösség alkotó erejét.
A tervezett négyéves ciklus csúcspontja a 2016-os Vendee Globe. Addig is két világbajnoki széria és számos nagy óceáni megmérettetés vár a csapatra. Nem elírás, mert azon túl, hogy a teljes program megvalósításában egy csapat vesz részt, Nándi sincs mindig egyedül. Társat kell választania. Megkérdeztem van e már jelöltje? Ki az, akit alkalmasnak talál erre a megtisztelő feladatra? A válasz nem lepett meg. Amikor a Vendee Globe rajtjánál összegyűlt világhírű vitorlázó ikonok között híre ment, hogy hajót épít, többen is jelentkeztek, hogy szívesen mellészegődnének. Annak ellenére, hogy egy nagy tapasztalatú híresség megkönnyítené tervei elérését, mégis nemet mondot. Miért is? Mert ő egy magyar sráccal szeretné a programot végigcsinálni. Meggyőződése szerint van olyan hazai vitorlázó, amelyik bármelyik hírességgel felveszi a versenyt. Ki lesz az? Hamarosan megtudjuk.
8 nemzet 35 versenyzője - közöttük a Splitben edző olimpikonok - között lett második. December 15-én vasárnap ért véget a bajnokság - izgalmas körülmények között.
Weöres Szabolcs, a magyar szólóvitorlázó, fájdalmas döntést hozott: visszalépett a 2024–25-ös Vendée Globe versenytől, miután a New Europe nevű hajóján a D2-es kábel végzetes sérülést szenvedett. Ez a kulcsfontosságú kábel az árboc stabilitását biztosítja, és december 14-én szakadt el, miközben Szabolcs 40 csomós széllökésekkel küzdve vitorlázott körülbelül 700 mérföldre a Jóreménység-foktól.
Gereben Barnabás érett vitorlázással, 3 helyet javítva a selejtezők utáni eredményén összetettben 37-ként zárta a viadalt az 52 nemzet 227 versenyzőjéből álló mezőnyben és ezzel hivatalosan is megváltotta a jegyét az Optimist osztály elitjébe.
Az Alsóörsi Marina VK párosa a december 13-án kezdődött verseny első két napján, a megrendezett hat kvalifikációs futam közül háromban is tízen belül végzett, a második versenyt egyenesen megnyerték. December 15-én még kvalifikációs futamok lesznek a két csoport számára, egyetlen nap, a hétfői zárónap marad a tervek szerint a döntőkre. Ha Roniék hozzák az eddigi formájukat (pillanatnyilag a 15. helyen állnak a 16 nemzet 43 hajóját felvonultató mezőnyben), akkor nem lehet kérdéses az arany csoport, ami egy olimpiai hajóosztály felnőtt mezőnyében kiváló teljesítmény.