A MAIDEN Tracy Edwards és tisztán női legénységének történetét mutatja be. A csapat 1989-ben a Whitbread földkerülő vitorlás versenyen való részvételével, és az ott mutatott teljesítményükkel megváltoztatták a női vitorlázókról alkotott képet, új lehetőségeket nyitottak meg a vitorlássportban. Ez a film a vitorlázásról, az összetartásról, egy okosan együttműködő, harmonikus csapatról és az emberi akaratról szól. A Maiden a tehetség himnusza.

Az eseményt nem csak egy szimpla filmvetítésnek, sokkal inkább egy örömteli találkozásnak és komplex programnak szánják a szervezők, akik bíznak benne, hogy a vitorlázás és a vitorlás élmények a közönség többségének egy olyan kapocs lesz, ami valóban különleges élménnyé teszi ennek a filmnek a megtekintését, itthon, nyáron, a Balaton partján. Közösségi esemény lesz, hiszen nem csak a filmet nézhetjük meg, de vitorlázók részvételével egy érdekes kerekasztal beszélgetést is szerveznek a bemutató után. A filmvetítés előtt a lazulós hangulatról a friss káli medencei formáció, a Tarajos Hullámok együttes, és hűs nyári fröccsök gondoskodnak majd.

A kerekasztal beszélgetés résztvevői nők és férfiak, egytől egyig a vitorlázás szerelmesei:

Moderátor: Nagy R. Attila, Rozsda

Beszélgetőpartnerek: Weöres Márta, vitorlázó, olimpikon; Kopár István, földkerülő vitorlázó; Kovács Vica, vitorlázó, WOW alapító

 

Kovács Vica, a WOW egyik alapítója elmondta: „Különleges alkalom ez azért is, mert 2020 januárban, amikor útjára indítottuk a Women On Water Hungary női vitorlás közösséget, akkor a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon pont a MAIDEN film volt az első közösségi eseményünk. Kb. akkor felkerült a bakancslistánkra, hogy szeretnénk ezt a filmvetítést valamikor a Balatonon is megszervezni a vitorlázó közönségnek. Elmondhatatlanul örültünk, amikor a Pont Csopak szervezői, Fränk Barbara és Balogh Rita megkerestek minket, hogy hozzuk össze ezt az estét közösen! Azt kívánom legyen ez az alkalom most egy igazi jó hangulatú vitorlás találkozópont, minden bakancslistás vágyunk pedig így teljesüljön a jövőben is!„

Fränk Barbara a Pont Csopak szervezője elmondta: „A Pont egy új hely Csopakon 2021 nyarán. Szuper filmek, nagy beszélgetések, fröccs, csillagok és halk Balaton morajlás várja a közönséget, ahol minden vetítés egyszeri és megismételhetetlen élménynek ígérkezik. Bízunk benne, hogy a MAIDEN itt a Balaton partján minden vitorlázónak különleges élményt ad majd és egy jó hangulatú estével indul útjára augusztusi eseménysorozatunk.”

Kovács Vica WOW alapító ajánlója a filmhez:

Az első kizárólag nőkből álló Whitbread résztvevő csapat, a Tracy Edwards által kormányzott Maiden történetének üzenete 30 év távlatából is aktuális. Tracy Edwards nevét vitorlás körökben remélhetőleg senkinek nem kell bemutatni: egyike azoknak, akik évtizedek óta bizonyítják, hogy a vitorlássportban (is) megtörhető az évszázados férfi dominancia. A Maiden – magyar címén Szűzkéz, de ezt most írtam le utoljára – gyorsan a dolgok közepébe vág: Tracy idilli gyerekkora apjának korai halálával ér véget; ezt követően anyja küzdelme a családi hifi üzlet fenntartásáért az első találkozás a nők tevékenységeinek hátráltatásával a férfiak által uralt környezetben. A család további sorsa vad, agresszív kamaszkorhoz vezet, melynek csúcsán Tracy -t kicsapják az iskolából, útnak indul délre, majd egy hajón kezd dolgozni Görögországban.

A tündérmesék egyik összetevője a szerencse, így a filmből is hamar kiderül, milyen véletlenszerűen talált rá Tracy a Whitbread-re, de a lényeg ezután kezdődik: hogyan lesz a huszonéves hajószakács lányból az 1989-es Whitbread földkerülő verseny első női csapatának kapitánya? Tényszerűen úgy, hogy Tracy annyira utálta a szakács szerepet és a női alárendeltséget, hogy az eggyel korábbi verseny első szakasza után úgy döntött, inkább összehoz egy saját csapatot – nőkből, mert a férfiak hozzáállása finoman szólva nem megfelelő. A film tovább vezet a southamptoni hajókiállításon tett bejelentést követő 3 éven, ami alatt Tracy és csapata elképesztő erővel, energiával, áldozatvállalással építi a Maiden-t, és készül a versenyre – saját finanszírozásban, szponzor nélkül…

A Maiden alkotói dramaturgiai szempontból is szép munkát végeztek: ha nem ismerném Tracy Edwards legfontosabb éveinek történetét, igencsak izgultam volna, hogy a sorozatos kudarcok ellenére sikerül -e egyáltalán összehozni a hajót, a csapatot és a szponzort a szeptemberi rajtig – de tudjuk, hogy sikerült, és nem is akárhogyan. Az önmagában is rendkívüli emberi teljesítményt igénylő megmérettetés a női csapat számára az elképesztő mentális és fizikai terhelés mellett azonban további, kizárólag a nők számára állított kihívásokat is tartogatott: a szponzorok vonakodásán túl nemcsak a versenytársak kötöttek rajt előtt fogadásokat, hogy hány napig maradnak majd versenyben a lányok, de a vitorlássajtó is hasonlóan kudarcra ítélt, megmosolyogtató próbálkozásnak tartotta az indulásukat – egészen addig, amíg meg nem nyerték osztályukban a Whitbread leghosszabb szakaszát, majd rögtön a következőt is… A film második része végig követi a verseny egyes szakaszait a Maiden hétről hétre növekvő rajongó táborával, a többi csapat és a média véleményének 180 fokos fordulatával, majd a végén a megindító southampton-i befutóval – megkönnyezni abszolút ér…

Tracy és a Maiden csapatának emberfeletti elszántságon és kitartáson alapuló története nemcsak kivételes vitorlás népmese, de remek film is: az eredeti felvételeket felváltva narrálja a főszereplő, a csapat tagjai és a versenytársak. Az üzenet pedig 30 éve változatlan: hajóra és vízre arra méltó ember kell – nő ugyanúgy, ahogy férfi.

 

Jegyvásárlás: https://tixa.hu/pontcsopak_nyitohetvege

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/228402329015986