Tracy Edwards nevét vitorlás körökben remélhetőleg senkinek nem kell bemutatni: egyike azoknak, akik évtizedek óta bizonyítják, hogy a vitorlás sportban (is) megtörhető az évszázados férfi dominancia. A Maiden - magyar címén Szűzkéz, de ezt most írtam le utoljára – gyorsan a dolgok közepébe vág: Tracy idilli gyerekkora apjának korai halálával ér véget; ezt követően anyja küzdelme a családi hifi üzlet fenntartásáért az első találkozás a nők tevékenységeinek hátráltatásával a férfiak által uralt környezetben. A család további sorsa vad, aggresszív kamaszkorhoz vezet, melynek csúcsán Tracy -t kicsapják az iskolából, útnak indul délre, majd egy hajón kezd dolgozni Görögországban. 

A tündérmesék egyik összetevője a szerencse, így a filmből is hamar kiderül, milyen véletlenszerűen talált rá Tracy a Whitbread-re, de a lényeg ezután kezdődik: hogyan lesz a huszonéves hajószakács lányból az 1989-es Whitbread földkerülő verseny első női csapatának kapitánya? Tényszerűen úgy, hogy Tracy annyira utálta a szakács szerepet és a női alárendeltséget, hogy az eggyel korábbi verseny első szakasza után úgy döntött, inkább összehoz egy saját csapatot – nőkből, mert a férfiak hozzáállása finoman szólva nem megfelelő. A film tovább vezet a southamptoni hajókiállításon tett bejelentést követő 3 éven, ami alatt Tracy és csapata elképesztő erővel, energiával, áldozatvállalással építi a Maiden-t, és készül a versenyre – saját finanszírozásban, szponzor nélkül… 

A Maiden alkotói dramaturgiai szempontból is szép munkát végeztek: ha nem ismerném Tracy Edwards legfontosabb éveinek történetét, igencsak izgultam volna, hogy a sorozatos kudarcok ellenére sikerül -e egyáltalán összehozni a hajót, a csapatot és a szponzort a szeptemberi rajtig – de tudjuk, hogy sikerült, és nem is akárhogyan. Az önmagában is rendkívüli emberi teljesítményt igénylő megmérettetés a női csapat számára az elképesztő mentális és fizikai terhelés mellett azonban további, kizárólag a nők számára állított kihívásokat is tartogatott: a szponzorok vonakodásán túl nemcsak a versenytársak kötöttek rajt előtt fogadásokat, hogy hány napig maradnak majd versenyben a lányok, de a vitorlássajtó is hasonlóan kudarcra ítélt, megmosolyogtató próbálkozásnak tartotta az indulásukat – egészen addig, amíg meg nem nyerték osztályukban a Whitbread leghosszabb szakaszát, majd rögtön a következőt is… A film második része végig követi a verseny egyes szakaszait a Maiden hétről hétre növekvő rajongó táborával, a többi csapat és a média véleményének 180 fokos fordulatával, majd a végén a megindító southampton-i befutóval – megkönnyezni abszolút ér...

Tracy és a Maiden csapatának emberfeletti elszántságon és kitartáson alapuló története nemcsak kivételes vitorlás népmese, de remek film is: az eredeti felvételeket felváltva narrálja a főszereplő, a csapat tagjai és a versenytársak. Az üzenet pedig 30 éve változatlan: hajóra és vízre arra méltó ember kell - nő ugyanúgy, ahogy férfi.

Vetítések, előzetes, jegyvásárlás : https://bidf.hu/film/maiden/

Kovács Vica