Olimpiai ezüstérmes sportolók készítettek kisfilmet a mentőmellény fontosságáról
Forrás: Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata | 2021. August 25. 17:27
Berecz Zsombor és Rasovszky Kristóf, a Tokiói Olimpia ezüstérmesei a mentőmellény viselését népszerűsítik a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatával és az Arcok Stúdióval közösen készített kisfilmjükben, amelyet ma mutattak be a Balatonfüredi Yacht Klubban az #EgyEletemEgyMellenyem kampány keretében.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) júliusban indította mentőmellény-népszerűsítő kampányát, melyben hatalmas segítséget jelent az, hogy ismert és elismert emberek “mentőmellény nagykövetként” részt vesznek a társadalmi szemléletformálásban.
“Berecz Zsombor,olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok vitorlázót és RasovszkyKristóf, olimpiai ezüstérmes, világbajnok, Európa-bajnok úszót rögtön a Tokiói Olimpia után kértem fel erre a szerepre, azonnal igent mondtak – mondta el Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke. “És Zsombor hozzátette, hogy van egy jó ötlete. Ő találta ki a filmet, a story boardot, Kristóf szerepét, nekünk már csak a filmes stábot kellett biztosítanunk.”
Berecz Zsombor a film bemutatóján elmondta, hogy számára gyerekkora óta természetes, hogy mentőmellényben száll vízre, nem csak azért hordja, mert kötelező. “Ha nincs rajtam a mellény, akkor keresem is, annyira megszoktam már. Nekem egy olyan mellényem van, ami egyáltalán nem korlátoz a mozgásomban, és olyan anyagból van, hogy a nyári melegben sem pukkadok meg alatta.”
A film másik főszereplője, RasovszkyKristóf, aki rendszeresen SUP-ozik a Balatonon, elmondta, hogy tapasztalata szerint a legtöbb baleset abból adódik, hogy az emberek nem mérik fel jól az úszástudásukat. “Beeveznek a tó közepe felé, és azt hiszik, hogy ha leesnek és mondjuk a deszkát elfújja a szél, akkor simán kiúsznak a partra, mert az uszodában le tudnak úszni háromszor ötven métert kis pihenővel. Csak azt felejtik el, hogy itt nincsen ötven méter után fal, és nyílt vízben vagyunk, ha fúj a szél, akkor hullámzik is, úgyhogy itt teljesen más felkészültségre van szükség, mint medencében” - mondta el az olimpiai ezüstérmes nyílt vízi úszó.
“Soha nem volt számomra kérdés, hogy ha vitorlásra szállok, vagy wakeboardozom, SUP-ozom, akkor vegyek-e fel mentőmellényt - fogalmazott Kostya Bánk, az Arcok stúdió ügyvezetője, a film rendezője. “Hosszú évek óta foglalkoztatott a gondolat, hogy kampány jelleggel kellene népszerűsíteni a mentőmellényt, én azt gondolom, hogy vagány dolog viselni ezt az eszközt, nem pedig szégyen. Amit ez a film is egyértelműen sugároz.”
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata ingyenesen biztosít mentőmellényeket strandokon, kikötőkben, melyeket egy messziről is jól látható mentőmellény állványon helyezünk el. Az első mentőmellényállványt ma mutattuk be a Budapest Boat Shown, amelyet Balatonalmádiban, a Wesselényi strandon fogunk felállítani.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata a nyár folyamán rendszeresen mutat be nagyon rövid filmeket, melyek a vizek veszélyeire hívják fel a figyelmet. A vízbefulladások nagy része megelőzhető, amennyiben nem rosszullét okozza azokat. De még rosszullét esetén is sokszor lehet segíteni, ha van rajtunk mentőmellény.
We did it! – Megcsináltuk! hirdeti a Ready, set, wear it! mentőmellény viselési rekordkísérlet amerikai szervezője. Magyarország, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata révén egyetlen közép-kelet-európai résztvevőként 148 fő mentőmellényes támogatóval járult hozzá az esemény sikerességéhez és a világrekord megdöntéséhez.
Mármint a kékalga, ami ellepte a középső medence déli partját. Méghozzá úgy, hogy ragadós zöld színű masszává változtatta a kikötők vizét. A hajómotort beindítva percek alatt eltömítette a hűtővíz szivattyú szűrőjét – lehetett gépet szerelni –. Volt már, hogy jobban indult a túra.
Az első még 2014-ben jelent meg, amelyben a magyar vitorlázás legendás alakjai szerepeltek, Mihálkovics Tivadartól egészen Fa Nándorig. Azóta újabb magyar kiválóságok jelentek meg a vitorlásversenyek világában. Ezért most, tíz évvel később, megjelent a folytatás, és további 21 kiemelkedő vitorlázót mutat be a közelmúlt és a jelen sikereire fókuszálva.
Az nem is igazi hajós, aki egy kikötő közelében nem érez vágyat egy kis nézelődésre. Ha még nincs saját hajónk akkor azért, ha már van, akkor pláne. Ha ezt egy éttermi látogatással is összekötheti, akkor semmi ne tartsa vissza. Ha belegondolunk, hogy milyen kevés étterem kínál díjmentes kikötést közvetlenül a bejáratánál, akkor kevés értelmesebb úticélt tűzhetünk ki magunk elé.