Tizenháromszoros Magyar Bajnok Európa 30-as hajóosztályban, tizenegy Balaton Kupa-győztes, örökös magyar bajnok volt, de ennél is több: tanár, szakíró, pszichológus, mentor, polihisztor – és mindezeket a szerepeket egyszerre, hitelesen képviselte.
Öröksége generációkon átívelően él tovább a magyar vitorlássportban, a sportpszichológiában és azok emlékezetében, akiknek lehetőségük volt tanulni tőle, versenyezni vele, vagy egyszerűen csak hallgatni, amikor mesélt.
A vitorlázás élő történelme
Dr. Dulin Jenő neve fogalom volt a balatoni kikötőkben és versenyeken. A MAHART és a Balatoni Hajózási ZRt. vitorlás szakosztályainak meghatározó figurájaként több mint 500 versenyen indult, több mint 400 dobogós helyezést szerzett. A nagyhajós mezőny legidősebb aktív kormányosaként még 80 felett is rajthoz állt.
Nemcsak sportteljesítményeivel, de tudásával és közösségépítő erejével is példát mutatott. A Testnevelési Egyetem vitorlás edzőképzésének szakvezetőjeként évtizedeken át formálta az új generációkat.
Tudós, tanár, közéleti ember
Pályája a Magyar Államvasutaknál indult, majd forgalmistából pszichológussá vált: az ELTE-n szerzett diplomát, majd a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusává vált. Dolgozott gyárban, főiskolákon, szerkesztőségekben, és hosszú éveken át a Közlekedési Főfelügyelet Pályaalkalmassági Vizsgáló Intézetének igazgatója volt.
Szakterülete a munkapszichológia és ergonómia volt. Nevéhez több mint 80 szakcikk, jegyzetek, tankönyvek, sőt ismeretterjesztő műsorok is kötődnek – a Magyar Televízió „Napraforgó” című műsorának szerkesztője is volt.
A vitorlázás krónikása
Dr. Dulin Jenő a magyar vitorlázás történetének szenvedélyes kutatója és rendszerezője volt. „A magyar vitorlázás története” című könyve a sportág teljes spektrumát – a vitorlázást, a szörföt, a jégvitorlázást és a modellvitorlázást – is feldolgozza.
Szerzőtársként és önállóan is több könyvet publikált, köztük a „Vitorlássport” és a „Vitorláscsomók” című alapműveket. A „Sirocco” hajó történetéről írt könyve nemcsak szakmai, hanem érzelmi lenyomata is egy életre szóló kapcsolatnak a vitorlázással.
Közösségépítő és elhivatott szervező
Jenő bácsi – ahogy sokan szólították – nem csak versenyzőként, hanem sportdiplomataként is kiemelkedőt alkotott. Hat éven át vezette a Nagyhajós Bizottságot, és öt évig az Európa 30-as hajóosztály elnöke volt. Kulcsszerepet vállalt a Magyar Vitorlás Szövetség jubileumi kiállításainak szervezésében (1979, 2004).
A legendás balatoni hajóosztályok, klubok és kapitányok névsorában örökre ott marad neve – nemcsak mint bajnok, hanem mint ember, tanító és barát.
"Navigare necesse est..."
Dr. Dulin Jenő szellemisége, életútja és munkássága egyszerre szólt az emberi teljesítményről, a tudás tiszteletéről és a vitorlázás iránti mély szeretetről. Olyan egyéniség volt, aki nem csak versenyzett, hanem tanított, kutatott, inspirált – és közben mindvégig jelen volt, a legnagyobb szerénységgel.
Tudása, humora, bölcsessége és hite – hogy a vízen mindig van út, ha van szél – örök példa marad számunkra.
Nyugodj békében, Jenő bácsi, a szívünkben még sokáig velünk vitorlázol tovább.