A következő évben mindenre felkészültem: béreltem motorcsónakot vezetővel, sőt még egy sárkányrepülőt is. Egy dologra azonban nem volt ráhatásom: az időjárásra. A nap első felében párás, meleg idő volt, minimális széllel. Teljesen magam alatt voltam, hiszen színek és fények nélkül nagyon nehéz jó képeket készíteni. Délutánra azonban végre megérkezett egy látványos zivatar amire titkon nagyon vágytam. Ekkor születtek meg a várva várt fotók. 2006. júliusában végül meg is jelentek a képeim a National Geographic magazinban “Versenyben az idővel” címmel, a Balatont és a vitorlázás világát bemutatva. Számomra a munka itt nem állt meg. Évről évre nyomon követtem a vitorlásversenyeket évszakokon át, a Balaton változó arcait figyelve. Az azóta eltelt húsz év során rengeteg jó kép született. Közben az időjárás-előrejelzések is sokat fejlődtek, de egy igazán jó fotó megszületéséhez még ma is nagy adag szerencse kell. A megfelelő fények, pillanatok és a természet kiszámíthatatlan játéka mindig új kihívást jelent. 2016. Szupercella Balatonfüred felett, egy nappal a Kékszalag rajtja előtt. A könyv megszületésének a következő állomását a pandémia jelentette. Egy időszak, amikor végre le lehetett lassítani, és olyan dolgokkal is foglalkozni, amelyek fontosak számunkra, de a mindennapok rohanásában valahogy sosem jutott rájuk elég idő. Ebben a nyugodtabb periódusban kerestem meg grafikus barátomat, Molnár Gábort, hogy kezdjük el összeállítani az elmúlt húsz év képanyagát. Nem kis feladat volt, több mint ezer fotót kellett kinyomtatnunk, majd először manuálisan párosítani az oldalakat újra és újra, amíg meg nem született az a forma, amit mindketten jónak éreztünk. Mivel az írás sosem volt az én világom, felkértem Ruják István olimpikont, vitorlázó-szakírót, hogy segítsen a könyvet szöveges tartalommal megtölteni. Évekig az ő cikkein keresztül ismertem meg ezt a világot. Így számomra nem volt kérdés, hogy vele szeretnék együtt dolgozni. Tudása páratlan, és talán nincs is olyan ember ebben a sportágban, akit ne ismerne, vagy a történeteit ne tudná folytatni. Az azóta eltelt idő csak hasznára vált a könyvnek – mint egy jó bor, évről évre érettebbé és tartalmasabbá vált. Közben a Kékszalag rekordját is többször megdöntötték – legutóbb 2023-ban, amikor a Fifty-Fifty katamarán elképesztő, 5 óra 3 perc 56 másodperces idővel ért célba. Egyesek szerint most újra ötven évig kell majd várni, mire valaki ezt felülmúlja.

 Ha szeretnél többet megtudni a balatoni vitorláséletről a versenyekről, a hajókról, a legendákról és a természet változó arcairól , akkor most a te segítségedre is szükség van! Elindítottuk a könyv előrendelését, és ha most csatlakozol, akár már a következő Kékszalagra a kezedben tarthatod ezt az egyedülálló kiadványt. A Brancs Közösség oldalán biztonságosan megrendelheted a könyvet. A platform garanciát vállal: ha a kampány valamiért mégsem sikerülne, a befizetett összeget automatikusan visszakapod. Támogass minket, és légy részese a balatoni vitorlázás első, nagy méretű, évtizedeket átölelő képes krónikájának! 

A könyv személyes optikán keresztül mutatja be az elmúlt 20 év balatoni vitorlásversenyeit, ahol évről évre végigkövethető a fejlődés – a klasszikus hajóktól a karbon katamaránokig. Megismerhetjük a Kékszalag győzteseit, címvédőit, legendás hajókat és karakteres kapitányok történetit. A híres klasszikus hajók a balatoni vitorlás történelem fontos mérföldkövei: Kishamis, Nemere II. Shirocco, Lillafüred, Rabonbán és társait nem lehet kihagyni, úgy mint a mai modern követőit: Lisa, Raffica, Fifty-Fifty, RSM, Racing Django, Team Káli. 

A könyv külön fejezetben mutatja be az évszakokat és Balaton éghajlatát: Tavasszal, amikor a természet újraéled, a partok is megtelnek élettel. Megjelennek az első hajók a vízen. A tó ilyenkor halványzöld árnyalatban tündököl, mintha még csak most ébredezne hosszú téli álmából. Az időjárás kiszámíthatatlan, hirtelen jönnek és mennek zivatarok, őrült szelek száguldanak végig a tájon, majd mindezt gyakran egy szivárványos ég zárja le naplementével. Tavaszi reggel Balatonföldvárnál. Nyáron a Balaton a pezsgés központja. Fürdőzők, vitorlások, fesztiválok és napsütés mindenütt, ilyenkor a tó a nyár szimbóluma. A strandokon vidám zsivaj hallatszik, a vízen fekete és fehér vitorlák, a part mentén pedig egymást érik a programok. A nyár csúcspontja a Kékszalag, Európa leghosszabb tókerülő vitorlásversenye, amely nyár közepén több száz hajó részvételével kel életre. Ez a Balatoni vitorlázás igazi ünnepe, ahol nemcsak a sebesség, hanem az összetartozás is számít. Ősszel fák lombjai aranyba, vörösbe és sárgába öltöznek. A hullámok csendesebbek, a nap alacsonyabban jár és lágyabb fényekkel festi meg a tájat. Ilyenkor érkezik el a vénasszonyok nyara, amikor a nap már nem perzsel, de még mindig kellemesen melenget. A vitorlás élet még javában zajlik, több rangos regattát is ilyenkor rendeznek. A téli Balaton legkülönlegesebb hangulatú mind közül. A jég tükrében elmosódnak a határok ég és víz között, a jégvitorlázók pedig sebesen suhannak a sima felületen, mintha repülnének. A levegő friss, harapnivaló, és a balatoni falvak is mély álomba merülnek. Aki ilyenkor látogat el ide, az egészen más Balatont ismer meg, egy nyugodt, visszafogott, mégis varázslatos világot. 



Előrendelés: https://brancskozosseg.hu/muveszet-kultura-szorakozas/balatoni-vitorlak-konyv