A könyv célja, hogy a nagy elődöket és a sikeres kortársakat megismerhessék a fiatalok, hiszen életükből, versenyzői attitűdjükből, sikereikből vagy akár kudarcaikból is rengeteget tanulhatnak. Mindkét könyv olyan vitorlázókról szól, akik példát mutatnak mindannyiunk számára: nemcsak azt, hogy az eredményes versenyzés alapja mindig a kitartó munka, hanem azt is, hogy a becsületes versenyzés nem csupán üres frázis, hanem a megalapozott, hosszú távú sikerek záloga.

A második kötetben szereplő írások az utóbbi évtizedek kiemelkedő vitorlázóit, valamint az előzőből, terjedelmi okok miatt kimaradt, méltán fontos vitorlázókat mutatják be. 

A kötet szerkesztőjével, Szekeres Lászlóval beszélgettünk, akit a Magyar Vitorlás Szövetség elnöksége nemrég választott a szervezet Örökös Tagjának.

Hogyan született meg a folytatás ötlete? Miért volt fontos ezt a sorozatot továbbvinni?

Szekeres László: Tíz évvel ezelőtt Varga Lajos barátom vetette fel, hogy a fiatalok nem ismerik a nagy elődöket, mint például Heinrich Tibort vagy Mihálkovics Tivadart... A cél ebből a felismerésből adódott: a fiatalok ismerjék meg a magyar vitorlázás kiemelkedő alakjait. Most, a folytatásban is ezt tartottuk szem előtt: bemutatni az utóbbi évtizedek kiemelkedő vitorlázóit, valamint az előző kötetből kimaradtakat. Reményeink szerint, újabb tíz év elteltével is lesz ok a folytatásra. Hisszük, hogy a magyar vitorlázásnak a következő, fiatalabb generációiban is lesznek kiemelkedő szereplői, akik a jövőben szintén példaképül szolgálhatnak majd az elkövetkező időkben felnövő vitorlásversenyző nemzedékek számára.

Miért fontos ma is ismerni ezeket a vitorlázókat?

SzL: A múlt ismerete segít bennünket abban, hogy jobban megértsük a jelent és a jövőt. Ha nem tudjuk, kik voltak a nagy elődeink, könnyen elfelejtjük a sportág értékeit, és megismételhetjük mások hibáit. Ez a könyv ezért is született: hogy emlékeztessen és inspiráljon. Fontos, hogy a fiatalabb generáció ne csak a múlt legendáit lássa, hanem azokat is, akik napjainkban viszik tovább a zászlót. Az ő életükből, sikereikből és kudarcaikból is rengeteget tanulhatunk. A cél, hogy ne csak az eredményeket mutassuk meg, hanem a sportág emberi oldalát is, mert az igazán fontos. A tudás és tapasztalat segíti a továbblépést és a sportág értékeinek megőrzését. 

Hogyan zajlott a válogatás? Kik kerültek be, és milyen szempontok vezéreltek?

SzL: A válogatás egyrészt nyilvánvaló, de ugyanakkor szubjektív is. Természetesen olyan személyeket kerestünk, akik nemcsak eredményesek, hanem sokat is tettek a magyar vitorlázásért. A könyv szereplői között nem mindenki olimpikon vagy világbajnoki helyezett, hanem a sportágért végzett áldozatos munkájukkal, példamutatásukkal alkottak maradandót. 

A könyvben megjelenő írásokat korábban – részben vagy akár egészben is – olvashatták már a Hajó Magazinban, a Kékszalag kiadványokban, az olimpiákról szóló könyvünkben, esetleg az interneten, de ezek az írások a mostani kötetben ki lettek egészítve napjainkban készült interjúkkal, illetve olyan részletekkel, amelyek annak idején tematikai okokból, vagy terjedelmi korlátok miatt kimaradtak. 

A történetek nem csak a sikerekről szólnak, hanem a hibákról, tanulságokról is. Ez tudatos volt?

SzL: Pontosan. A sikerek mellett a hibákból is tanulhatunk, és fontos, hogy a következő nemzedék elkerülhessen néhány buktatót. 

Az első kötetet jól fogadta a vitorlázó társadalom. Azonban - ahogy akkor, most is - érezhetjük úgy, hogy hiányos a kép, hiszen mindig lesznek olyanok, akik kimaradnak, pedig megérdemelnék a figyelmet. De ez is jelzi, milyen gazdag és sokszínű a magyar vitorlázás. Reméljük, hogy a következő tíz év után ismét folytathatjuk ezt a sorozatot. 

Hol lehet kapni a könyvet?

SzL: Már a Fehér Szalag nevezésén, július 4-én pénteken, ezt követően a Kékszalag nevezésén is megvásárolható lesz, valamint a nagyobb vitorlás boltokban lehet majd beszerezni. 

A második kötet szereplői:

Berecz Zsombor, Érdi Mári, Eszes Tamás, Hajdu Balázs, Kopár István, Lehóczky Gábor, Litkey Botond, Litkey Farkas, Majthényi Szabolcs, Nyári Gyula, Nyári Zsolt, Pomucz Tamás, Ruják István, Sipos Péter, Soponyai Géza, Székely Antal, Szilvássy Attila, Tenke Tibor, Vadnai Benjamin, Vadnai Jonatán, Weöres Márta.