Következzen kilenc old timer hajó, amikről eltávolítottunk minden vitorla- és lajstromszámot, valamint a nevüket is, nehogy könnyű dolgotok legyen!
Előző két kvízünkben már bebizonyíthattátok, hogy felismeritek a balatoni hajóosztályokat és mindent tudtok a kishajókról is. Most újabb kihívás elé állítunk benneteket: felismeritek a Balaton rangidős hajóit?
Következzen kilenc old timer hajó, amikről eltávolítottunk minden vitorla- és lajstromszámot, valamint a nevüket is, nehogy könnyű dolgotok legyen!
Nagyhajós kvízünk sikerén fellelkesedve folytatjuk agytornásztató sorozatunkat és a tőkesúlyos balatoni hajók után a svertes egy- és többtestű vitorlásokból készítettünk képes kvízt.
Szinte valamennyi XX. századi nagy hajóépítő gazdagította a balatoni flottát és a remekműveket az utókor gondosan megőrizte. A hazai igényeket a belföldi gyártás sosem tudta teljes mértékben fedezni, ezért a balatoni klasszikusok jelentős része külföldről érkezett.
A múlt század harmincas éveiben a Balatonon már pezsgett a vitorlás élet. Kisebb típusok mellett sorra épültek a 22-es, 30-as és 40-es schärenkreuzerek. Benacsek Jenő 1929-ben tervezte és építette meg az azóta is Pelikán nevet viselő, hajólevele szerint 40 nm2-es balatoni cirkálót. A kalandos sorsú hajó – amely ebben az évben várhatóan ismét vízre kerül – több, hosszabbítást is magában foglaló átépítésen esett át. Korábbi fotók, a hajótest és a kiel összevetése alapján egyértelműen megállapítható, hogy seefahrtkreuzerről beszélhetünk, mégpedig valószínűleg nem a 30-as, hanem a 40-es típusról (építési előírás szerinti eredeti hosszúság 10,1 méter).
1927. október 16-án került sor Bécsben (!) a 28. Német Vitorlás Nap küldöttgyűlésére. A háború utáni időszak alapvetően megváltoztatta a német társadalmat. Már nem csak az arisztokrácia, hanem a középosztály körében is volt kereslet új hajókra. Ez újabb érv volt arra, hogy a Német Vitorlás Szövetség (DSV) felülvizsgálja elavult osztályelőírás-rendszerét. 1930-ban jártak le a hatályos osztályelőírások, és e kérdésben évek óta parázs viták folytak.
2025 március 31-én, 89 éves korában örökre elhajózott Dr. Dulin Jenő, a magyar vitorlázás egyik legnagyobb hatású személyisége, a Magyar Vitorlás Szövetség örökös tiszteletbeli tagja. Egy élet, amelyet a szél, a víz és a tudás szeretete hatott át; egy pályaív, amely sportban, tudományban és közösségben is maradandót alkotott.
A Nemzetközi H-Boat Szövetség (IHA) hivatalosan is tagjai közé fogadta a magyar H-Boat osztályt 2025. március 12-én, így Hungarian H-Boat Association (HHA) néven már az IHA honlapján is megtalálható a magyar H-Boat flotta. Ez a változás azt jelenti, hogy a Magyar Vitorlás Szövetség által már korábban is nyilvántartott, de inaktív osztályként jegyzett H-Boat osztály mostantól aktív versenyosztályként folytathatja működését, erősítve egyúttal a magyar vitorlázás nemzetközi jelenlétét.
2025. március 24-én örökre elhajózott közülünk Gerlóczy Péter, a magyar hajóépítő közösség egyik meghatározó alakja, akinek nevét és munkásságát évtizedeken át a minőség, a precizitás és a vitorlázás iránti szenvedély határozta meg.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) történelmet írt, miután Kirsty Coventryt választották meg a szervezet első női és egyben első afrikai elnökének. A 41 éves zimbabwei sportvezetőt hét jelölt közül, titkos szavazáson választották meg a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. NOB-ülésen március 20-án, és nyolcéves mandátummal veszi át a tisztséget a leköszönő elnöktől, Thomas Bachtól.
2025. April 1.
Év elején hatályba lépett a 2025-2028-as szabálykönyv. Van benne néhány speciális kitétel, amelyek eddig esetleg elkerülhették a figyelmedet
...2025. March 9.
Addig-addig nézegettem vágyakozva a dagadó vásznú hajókat a Balatoni strandok füves partjáról amíg elhatároztam, hogy megtanulok vitorlázni
...2020. October 30.