Elindult a zarándoklat. A programot szervező 15 éves Sea Knights, a Tengeri Lovagok Társasága az eseményt összekötötte egy ünnepélyes tagfelvételi procedúrával a rozati Ferences Rendi templom korhű díszletei között. Kívülállóként is megható pillanatoknak lehettünk tanúi a szertartás során. De mi köze egy meghirdetett zarándokút résztvevőinek az azt szervező szervezethez? Nem sok. Ahogy Európa talán legismertebb zarándok útján az El Camino-n, a Santiagóba vezető Szent Jakab úton sem kizárólag a katolikus egyház hívő keresztényei koptatják a bakancsot.
Ahhoz, hogy bepillantást nyerhessünk az út legérdekesebb stációiba, Dr. Zsigmond Gábor Phd. történész segítségét kértük. Gábor – aki mellesleg a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató helyettese – a magyar hajózás történeti ismeretei révén autentikus partnere, hivatalosan nagykövete a tengeri zarándoklatnak.
Az útunk során rövid filmes beszámolókat készítünk, melyet a porthole.hu fő oldalán, annak folyamatosan frissülő oldalsávján érhettek el.
Élve a Tengeri Lovagok társaságának meghívásával részt vehettem az öt szakaszra tervezett vízi zarándoklat Dubrovnik – Kotor útvonalán. Egy abszolút kívülálló hajósként megtapasztalhattam milyen az, amikor nem cél az elsőség megszerzése, amikor se kapitányi felelőség se szervezeti elvárás terhe nem nyomaszt.
A júniusi teliholdhoz legközelebbi szombaton rendezi minden évben a Vilati SE lelkes csapata a Csillagtúrát, ami rendezői szempontból kb. 50 ember aktív részvételét jelenti - mindenekelőtt nagy köszönet nekik! A Balatonon rendezett versenyek közül ez a legtöbb tervezést, alkalmazkodást és kitartást igénylő megmérettetés.
A zarándoklatok lényegét jobb, ha leginkább mint társas meditációt próbáljuk megérteni, függetlenül attól, hogy talán az összes nagy világvallás saját hitéleti megmozdulásként szeretné kisajátítani. Az európai keresztény kultúra spirituális hagyományai a zarándoklat céljaként nem csak az elérendő szent helyet, de magát az odavezető, viszontagságos utat is kijelölték.
Immáron 110 éve annak, hogy első alkalommal megjelent a Tenger c. folyóirat, amely két világháborút is átvészelve a Magyar Adria Egyesület tudományos, társadalmi, közgazdasági és tengerészeti havi képes közlönye volt egészen 1944-ig.
A ma embere nehezen tudja elképzelni, milyen lehetett az élet egy nagy vitorlás hajón a 19. század közepén-végén. Mit és mennyit ehettek a tenger munkásai? Nehéz is közel jutni a valósághoz, hiszen a szárazföldi ember óráról órára hozzájuthat bármihez, mit megkíván, s jól felszerelt konyhájában nyugodt körülmények között elkészítheti a számára kedves étkeket. A mai kor tengerészei közel azonos feltételekkel élhetnek. A hajókonyha jól felszerelt, a kambuza, az élésraktár, szinte mindennel ellátható, s jól képzett szakácsok végzik feladatukat. Igen kemény időnek kell lenni, hogy ez a rend megváltozzon!
Málagában november 14-én adták át a World Sailing - a Nemzetközi Vitorlás Szövetség - éves díjait a Rolex támogatásával. A győztesekről szakértők javaslata alapján a nemzetközi vitorlás közösség szavazatai döntöttek. Az Év férfi vitorlázója - nagy szavazati fölénnyel - az ausztrál Tom Slingsby lett. Harmadszor nyerte meg egymást követő években a SailGP-t, ezzel ő az egyetlen olyan kormányos, aki végleg elnyerhette a SailGP sorozat vándorkupáját. Az American Magic skippereként idén megnyerte a 2024-es Amerika kupa nyitóversenyét. Sikerei nem előzmény nélküliek, a most 39 éves sportoló Laser hajóosztályban egymás után három világbajnoki címet nyert és 2012-ben olimpiai aranyérmet szerzett.